Skansen Zagroda Gburska i Rybacka

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Jak wyglądało życie Kaszubów w XIX-stuleciu? To można sobie bardzo dokładnie wyobrazić po wizycie w skansenie w Nadolu nad Jeziorem Żarnowieckim. “Zagroda Gburska i Rybacka” powstała w 1987 r., częściowo w formie zablokowania budowy elektrowni atomowej.

Placówka powstała w zrewitalizowanym, zabytkowym gospodarstwie wiejskim, należącym w przeszłości do gbura - czyli bogatego chłopa kaszubskiego. Wszystkie zabudowania skonstruowane są dokładnie tak samo, jak przed ponad 100 laty.

Kompleks skansenu tworzą m.in. chaty mieszkalne, szopy, obory, wozownia, remiza, pasieka, warzywnik, wędzarnia, piec chlebowy, gołębnik, kierat, studnia i inne obiekty. We wnętrzach można oglądać zarówno sprzęty z epoki, jak też wystawy historyczno-edukacyjne. Szczególne miejsce w zbiorach zajmują oryginalne słupki graniczne, które na mocy Traktatu Wersalskiego ustawiono przy ujściu Piaśnicy. Na scenie występują kaszubskie zespoły ludowe.

Skansen jest oddziałem terenowym Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy. Regularnie, zazwyczaj pod koniec sierpnia, w zagrodzie organizowane jest ludowe święto - Dzień Chleba i Miodu. Trudno o lepszą okazję na skosztowanie regionalnych, wiejskich specjałów i produktów oraz obejrzenie lokalnego rzemiosła artystycznego.

Cennik

Wejściówki do skansenu:

  • ulgowe - 4 zł
  • normalne - 5 zł
  • oprowadzanie przez przewodnika - do 25 osób +16 zł, powyżej 25 osób +30 zł
Mini przewodnik

Żywy wehikuł czasu, przenoszący gości do wiejskiego gospodarstwa z XIX w. Jak na ówczesne standardy, wyjątkowo bogatej własności bardzo zamożnego chłopa - czyli gbura. Zagrodę tworzą m.in. chaty rybackie i mieszkalne, wielofunkcyjne obory, pasieki, wędzarnia, piec chlebowy i inne obiekty. W skansenie organizowane są ludowe święte i występy folkowych zespołów.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (1)
Anonim
18.02.2024 22:07

Nadolanie pan Paweł Głowacki

Dodaj komentarz
Lokalizacja