Gwiazda Północy

Przez wiele lat powszechnie uważano, że najdalej wysunięty na północ skrawek lądu w Polsce mieści się na Przylądku Rozewie. Po dokładnych pomiarach geodezyjnych z 2000 r. okazało się, że ten punkt leży w nieco innym miejscu - około 2 kilometrów na wschód. Towarzystwo Miłośników Jastrzębiej Góry zdecydowało, że ten fakt należy odpowiednio podkreślić.

Na szczycie klifów, w miejscu nieco bardziej reprezentatywnym i lepiej przygotowanym niż punkt o współrzędnych 54°50’11’’N, wystawiono pamiątkowy obelisk. Jest to głaz z okolicznościową tablicą. Pomnik ufundowali w maju 2001 r., w przeważającej mierze mieszkańcy Jastrzębiej Góry, z okazji 80-lecia miejscowości.

Na granitowym postumencie wymieniono co hojniejszych donatorów oraz zasłużone instytucje i firmy.

Dodaj opinię

Pamiątkowy obelisk ufundowany w głównej mierze przez mieszkańców miasta dla podkreślenia faktu, iż najdalej wysunięty na północ punkt w Polsce znajduje się w Jastrzębiej Górze. Jego szerokość geograficzna to dokładnie 54°50’11’N. Postawiono go w maju 2001 r. na szczycie klifu, w pobliżu punktu widokowego - niecałe 200 metrów od miejsca, które wskazały pomiary.

KM Studio może wykonać film promocyjny Gwiazdy Północy filmy reklamowe Wrocław

Gwiazda Północy adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Gwiazda Północy, zobacz gdzie w Jastrzębiej Górze zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Gwiazda Północy.
  • Ulica
    Norwida
    Gwiazda Północy mieści się przy ulicy Norwida w Jastrzębiej Górze
  • 84-104 Jastrzębia Góra
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Gwiazda Północy opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij