Kościół św. Michała Archanioła w Starzynie

Przybytek ufundowany przez cysterskiego opata Aleksandra Kęsowskiego. Prace budowlane nad kościołem trwały w latach 1648-49. Styl typowy dla świątyń cystersów jest tutaj całkiem wyraźnie rozpoznawalny, podkreślony jeszcze umieszczeniem herbu ojca Kęsowskiego na ołtarzach - zarówno głównym, jak też obu bocznych. Widać tu elementy i barokowe, i renesansowe, i gotyckie.

Kościół wzniesiono przede wszystkim z cegły, choć gdzieniegdzie użyto kamieni. Jest to konstrukcja jednonawowa, posiadająca trójboczne prezbiterium. Ścianę tęczową w tej części świątyni zdobi niezwykle sugestywna polichromia przedstawiająca Sąd Ostateczny. Na kwadratowej wieży zawieszono 3 dzwony.

Przeważająca część kościelnego wyposażenia jest oryginalna, pochodząca z połowy XVII stulecia. Za szczególnie cenne uważa się paramenty liturgiczne (przedmioty niezbędne do odprawienia mszy), które przygotował Andrzej I Mackensen - nadworny złotnik królów Rzeczypospolitej. Jednym z wyjątków od tej zasady są organy - klapowe, mechaniczne, 10-głosowe, wyposażone w 594 piszczałki. Skonstruowano je i zamontowano na początku XX wieku.

Kościół pod wezwaniem świętego Michała Archanioła w Starzynie jest wartościowym zabytkiem architektury sakralnej, objętym prawną ochroną.

Dodaj opinię

Zabytkowa świątynia cysterska, wybudowana w 1649 roku z polecenia i funduszy ówczesnego gdańskiego opata A.Kęsowskiego. Herb rodowy zakonnika umieszczono na wszystkich ołtarzach. Kościół architektonicznie i stylowo tworzy mieszankę gotyku, renesansu i baroku. Warto zwrócić uwagę na polichromię ściany tęczowej, iście królewskie paramenty liturgiczne oraz organy.

Kościół św. Michała Archanioła w Starzynie adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół św. Michała Archanioła w Starzynie, zobacz gdzie w Jastrzębiej Górze zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół św. Michała Archanioła w Starzynie.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół św. Michała Archanioła w Starzynie opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij