Lisi jar

Naturalny wąwóz - a ściślej dolina rozcięcia erozyjnego pomiędzy Jastrzębią Górą i Rozewiem - o długości ok. 350 metrów i głębokości dochodzącej do 50 m. W przeszłości Lisi Jar wił się nawet przez 10 km, jednak większą jego część pochłonęło już morze. Z tym niewątpliwie uroczym i wartościowym przyrodniczo zakątkiem Nadmorskiego Parku Krajobrazowego wiąże się także kilka interesujących, lokalnych legend.

Flora Lisiego Jaru to przegląd przez szeroki wachlarz odmiennych gatunków. Od najdrobniejszych, takich jak storczyki, wrzosy i bluszcz, przez krzewy malin, głogu, jeżyn, leszczyn, kalin czy jałowca, aż po wielowiekowe drzewa. Rosną tu dzikie grusze, jarzębiny, świerki i przede wszystkim buki.

Według jednej z legend, częścią z tych drzew są… przeklęci szwedzcy żołnierze, którzy zaraz na początku Potopu zabili miejscowego latarnika. Z Lisim Jarem związana jest jeszcze jedna, dużo bardziej wiarygodna opowieść. Otóż w 1594 r., wracając z nieudanej wyprawy po tron Szwecji, król Zygmunt III Waza dobił do brzegu właśnie w tym rejonie - o tej historii przypomina pomnik stojący u wejścia do wąwozu.

Przez Lisi Jar prowadzi niebieski szlak turystyczny.

Dodaj opinię

350-metrowy wąwóz o niezwykłej szacie roślinnej i wyjątkowo stromych zboczach, dochodzących nawet do 50 m wysokości. Rosną tu m.in. maliny, jeżyny, jałowce, wrzosy, bluszcz, grusze, jarzębiny i buki. Z tym miejscem związanych jest kilka opowieści - od fantastycznych legend po historyczne anegdoty. Do Lisiego Jaru najłatwiej trafić wzdłuż niebieskiego szlaku.

Lisi jar adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Lisi jar, zobacz gdzie w Jastrzębiej Górze zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Lisi jar.
  • Ulica
    Rozewska
    Lisi jar mieści się przy ulicy Rozewska w Jastrzębiej Górze
  • 84-104 Jastrzębia Góra
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Lisi jar opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij