Pomnik dla Zygmunta III Wazy

Rzeźba wzbijającego się do lotu orła, usadowionego na wysokim, zwieńczonym kulą postumencie. Pomnik u południowego wylotu Lisiego Jaru ufundował w 1932 roku (choć pojawia się również data 1928 r.) hrabia Rosett - ówczesny właściciel terenu, budowniczy pierwszego w Polsce nadmorskiego schroniska turystycznego.

Monument ma upamiętniać wyprawę Zygmunta III Wazy po szwedzką koronę - a ściślej powrót do Rzeczypospolitej po zakończonej fiaskiem kampanii. Według opowieści miejscowych, królewski statek w 1594 r. rozbił się na skałach pod Przylądkiem Rozewskim. Łódź z ocalałym monarchą, z pewną pomocą tutejszych rybaków, dobiła do brzegu w pobliżu Lisiego Jaru.

Pomnik rozebrali Niemcy w 1939 r., wywożąc wiele jego elementów - mieszkańcom miasta udało się ukryć oryginalną tablicę z postumentu. Dzięki staraniom p. Jerzego Mogielnickiego z Gdańska i Towarzystwa Miłośników Jastrzębiej Góry, w 1996 zrekonstruowana figura stanęła na swoim miejscu - razem z oryginalnym orłem.

Dodaj opinię

Brama do Lisiego Jaru. Figura Pomnik ufundował w 1932 roku hrabia Rosett. Orzeł na kuli ma przypominać o szczęśliwym powrocie króla Zygmunta III Wazy z nieudanej wyprawy po objęcie tronu w Szwecji. Po wybuchu II Wojny Światowej agresorzy rozebrali i wywieźli monument do Niemiec. Pomnik, z użyciem oryginalnych elementów, zrekonstruowano w 1996 r.

Pomnik dla Zygmunta III Wazy adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Pomnik dla Zygmunta III Wazy, zobacz gdzie w Jastrzębiej Górze zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Pomnik dla Zygmunta III Wazy.
  • Ulica
    Rozewska / Lisi Jar
    Pomnik dla Zygmunta III Wazy mieści się przy ulicy Rozewska / Lisi Jar w Jastrzębiej Górze
  • 84-104 Jastrzębia Góra
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Pomnik dla Zygmunta III Wazy opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij