Pozostałość wieży Światowid

Dostęp do plaży zawsze był w Jastrzębiej Górze utrudniony. Malowniczy, wysoki i stromy klif miał tę wadę, że był trudno dostępny.

Przed II wojną światową powstała tu nawet wieża wyciągowa o nazwie "Światowid". Wybuch wojny uniemożliwił wyposażenie w windę, ułatwiającą dostęp do plaży i z powrotem na klif. Z uwagi na trudny okres powojenny, dopiero w 1966 roku, budowla została ukończona.

Przez 5 lat skutecznie działała, ku zadowoleniu ok. 60 tysięcy wczasowiczów. Niestety, wielki sztorm uszkodził wieżę, która ostatecznie runęła 7 stycznia 1982 roku. Dziś śladów trudno się doszukiwać, ale w pamięci wielu osób, ta jedyna na polskim wybrzeżu wieża, nadal istnieje.

Dodaj opinię

Konstrukcja, która ułatwiała przedostanie się ze szczytów klifu na piaszczyste plaże i z powrotem do miasta. Budowa wieży wyciągowej Światowid rozpoczęła się pod koniec lat ‘30 XX w., jednak wojenna zawierucha i późniejsze kłopoty sprawiły, że zakończono ją dopiero w 1966 r. Plażowa winda działała zaledwie 5 lat, do czasu zniszczenia wieży przez gwałtowny sztorm.

Pozostałość wieży Światowid adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Pozostałość wieży Światowid, zobacz gdzie w Jastrzębiej Górze zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Pozostałość wieży Światowid.
  • Ulica
    Plaża
    Pozostałość wieży Światowid mieści się przy ulicy Plaża w Jastrzębiej Górze
  • 84-104 Jastrzębia Góra
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Pozostałość wieży Światowid opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij