Ostrowo - Kaszubska Chata nowym oddziałem Muzeum Ziemi Puckiej

Szpitalik i Kamienica Mieszczańska w samym Pucku, a do tego władysławowska Hallerówka oraz skansen w Zagrodzie Gburskiej i Rybackiej w Nadolu, nad zachodnim brzegiem Jeziora Żarnowieckiego. Takie placówki nadzoruje Muzeum Ziemi Puckiej, prezentując niezwykłą historię Pomorza tak turystom, jak i mieszkańcom regionu. W przyszłym bądź na początku 2019 roku to zacne grono powiększy się Kaszubską Chatę z Ostrowa.

XVIII-wieczne gospodarstwo to zapewne najcenniejszy zabytek, jaki znajdował się w tej pomorskiej wsi (przez jakiś czas części miasta Władysławowo), położonej dokładnie pomiędzy Karwią a Jastrzębią Górą. Niestety przez wiele lat budowle pozostawiono bez jakiejkolwiek opieki, co skończyło się rozbiórką wiekowych budowli.

Teraz miejscowe władze zdecydowały o rekonstrukcji starej Kaszubskiej Chaty, wraz z przylegającą do niej stodołą oraz wybudowaniu kolejnego, administracyjnego budynku. W każdym z obiektów Muzeum Ziemi Puckiej przygotuje specjalną ekspozycję, prezentującą jak dokładnie wyglądało codzienne życie Kaszubów na przełomie XVIII i XIX stulecia. Rzecz jasna dawne gospodarstwo ma wyglądać tak, aby jak najbardziej przypominać to sprzed kilkuset lat.

Według aktualnych planów w Kaszubskiej Chacie ma powstać pieczołowicie odtworzona izba, z domowymi sprzętami z epoki, narzędziami rolniczymi i gospodarskimi etc. Stodoła będzie przeznaczona na dawną piekarnię, gdzie odwiedzający będą mogli zobaczyć - a także wziąć w tym aktywny udział - jak wyglądał tradycyjny wypiek chleba. Z kolei w trzecim z budynków Muzeum Ziemi Puckiej szykuje wystawy o przyrodzie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, kładące nacisk przede wszystkim na rezerwat Bielawa.

Odbudowana Kaszubska Chata wraz z przyległościami będzie kosztować ok. 400 000 zł, zakończenie prac przewiduje się na końcówkę 2018 roku. Dodając do tego czas niezbędny na ustawienie całej ekspozycji i instalacji, muzeum w Ostrowie najprawdopodobniej będzie otwarte na majówkę 2019.


Ciekawe jakie byłyby koszty, gdyby oryginalną Kaszubską Chatę utrzymywać w przyzwoitym stanie przez te wszystkie lata…

Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij